Anahtar kelime bulma araçları

Normalde içerik/blog odaklı websitelerimin de SEO işlerini kendim yapmaya çalışırım. Anahtar kelime bulma ve hacimleri hakkında fikir edinmek için birçok araç kullanıyorum. Bu yazıda ise sadece e-ticaretle ilgilendiğim sürece kullandığım araç ve yöntemleri paylaşacağım.

eBay, AliExpress, Etsy, Amazon, farklı bir pazaryeri veya kendi websitenizde satış yaparken en önemli konu anahtar kelime ve başlık. İster organik SEO, ister ücretli reklamlarla trafik çekmeye başlayın, bizim ilk işimiz müşterinin nasıl arama yaptığını önceden öğrenmeye çalışmak. Eğer bunu öğrenirsek ürün ve hizmetlerimizi müşterinin önüne düşürme şansımız artar.

Ön bilgilendirme: Yazıyı hazırlarken ekran görüntülerini masaüstü bilgisayarda hazırladığım için ekli görseller küçük görünebilir.

Satıcılar için anahtar kelime bulma araçları

Etsy arama satırı

Büyük sürpriz. Etsy Payments gelmesiyle birlikte pandemi dönemi tekrar satışa başladığımda kullandığım tek araç: Etsy arama satırı

Arama satırına geldiğinizde satmak istediğiniz ürünü yazarken otomatik tamamlama özelliği sayesinde ücretsiz, en hızlı ve bana kalırsa en sağlıklı şekilde anahtar kelime edinebiliriz. Otomatik tamamlama özelliği ilgili ürüne dair en çok yapılan aramaları görmenizin en hızlı yoludur.

Etsy arama satırı

Yukarıdaki görsel örnekte kahve kelimesiyle birlikte gelen önerileri görüyoruz. Burada ürünün kök özelliğini girmemizin faydası var. Eğer bir kahve kupası satıyorsanız ilk kazımamız gereken veri coffee mug arama terimiyle başlayıp çeşitlenmeli.

Ürünün temelini yansıtan kelimeleri not aldıktan sonra sıra geldi ayırt edici özelliklere. Mesela sattığınız kahve kupası seramik, bu durumda ceramic mug / ceramic coffee mug şeklinde aramaları çeşitlendirebilirsiniz. Eğer birden fazla renge sahipse ve her renk için listing oluşturacaksınız, red mug / red coffee mug gibi ürünü yansıtacak her özelliği değiştirerek anahtar kelime seçeneklerini artırabilirsiniz.

Erank

Etsy’de satış yaptığım dönem ilk ve en sık kullandığım araç Erank. Alura ile kıyaslandığında, Alura’da anahtar kelime bulmak mümkün değildi son kullandığımda, o ve benzeri uygulama/tarayıcı eklentiler rakibi tek tıkla kopyalama mantığı üzerine çalışıyor zaten, yeni bir şey önermiyor. Üstelik birkaç sene önce Alura’yı son denememde, henüz satış yapmadığım kendi ürünümde 5 satış gösterince üzerini çizdim. Erank ile başlayıp Alura gömmek garip oldu ama en çok bilinenlerden biri olduğu için bahsetmek istedim.

Erank’i benzeri araçlardan ayıran fark ise size anahtar kelime seçenekleri sunuyor olması. Eğer yeterince hacim varsa, bir önceki örnekteki gibi coffee kelimesinde yüzlerce farklı anahtar kelimeyi önünüze seriyor.

Erank ile anahtar kelime bulma

Ücretsiz versiyonunda günlük kısıtlı sayıda arama yapabilir ve sonuç görebilirsiniz. Ücretli planlarda ise arama trendi, aylık ortalama aranma hacmi, gösterim ve tıklanma oranlarını görebilirsiniz. Ürün ve rakip takibi, günlük yüksek arama sayısı veya birden fazla mağaza için ücretli abonelik epey kullanışlı oluyor. Eğer yeni başladıysanız, deneme yanılma yapıyorsanız ücretsiz versiyonu da yeterli oluyor. 19 Temmuz itibariyle fiyatlar aşağıdaki gibi. Güncel fiyatlara takip eden bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://erank.com/plans

Erank Fiyat

Semrush

Semrush ağırlıkla webmasterlar tarafından kullanılıyor ancak e-ticaretle ilgilenenler için de çok büyük bir veri kaynağı. Sadece biraz ayıklama yapmak gerekiyor.

Bu araç ile web genelinde yapılan anahtar kelimeleri keşfetmek için ideal. E-ticaret platformlarından aldığımız veri genellikle ürün arayanlara yönelik ama Semrush üzerinden arama yapınca how to make coffee gibi sonuçları da görüyorsunuz. Bazen o kadar çok kelime oluyor ki, sadece ufkunuzu açmak için bile göz gezdirmek isteyebilirsiniz.

Örnek olarak aşağıda yetkili servis kelimesi için sonuçları ekliyorum. Volume sütununda yıllık ortalama aranma hacmini görebilirsiniz.

KD% sütununda zorluk derecesi (Google arama sonuçları için), CPC kısmında reklamverenlerin tıklama başı yaptığı masraf, toplam sonuç sayısı gibi verileri görebiliyoruz. Eğer pazaryeri değil de kendi websitenizden satış yapmayı planlıyorsanız buradaki her bir veri altın değerinde olabilir.

Semrush anahtar kelime

Arama dünyasına genel bir bakış atmanın bedeli az değil tabii, fiyat listesi aşağıda. Ücretsiz üyelikte epey kısıtlamalı kullanabiliyorsunuz, ücretli olan versiyonda ise yukarıdakine ilave olarak websiteniz için yüzlerce parametreyi inceleme şansınız oluyor.

Tam bu noktada, daha önce hiç kullanmayanlar için devreye biz girelim. Bu aracın 15 günlük deneme sürümlerinin satıldığı webmaster forumları oluyor. Takip eden linkte biraz gezinerek, cuzi fiyatlara Semrush hesabı alabilirsiniz: https://www.r10.net/hesap-lisans-alisverisi/

Semrush fiyatlar

Amazon

Neredeyse tüm anlatımları sıfırdan başlayanların aklında soru kalmayacak şekilde anlatmaya çalışırım ancak, Amazon’dan anahtar kelime bulmak için hali hazırda üye ve marka kaydını tamamlamış olmak gerekiyor, önce bunu belirteyim. (Farklı bir yolu da olabilir, ben marka kaydı ile eriştim.

Amazon’da en çok aranan anahtar kelimelere ulaşmak için sol üst köşedeki menü ikonundan Brands > Brand Analytics sayfasından üst menüdeki Top Search Terms sekmesine ulaşmamız gerekiyor.

Burada en fazla 3 aya kadar olacak şekilde, kategori ve marka filtrelerini kullanarak listeye erişebiliyoruz. Daha önce, 2023 ilk çeyrekte Amazon’da en çok aranan anahtar kelimeleri paylaşmıştım, belki faydasını görebilirsiniz.

Amazon 2. çeyrek listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde 2023 Q2 arama terimlerinin bir kısmını görebilirsiniz.

Amazon keywords

Kullanmaktan en hoşlanmadığım, en zor gelen araç bu. Özellikle kendi websitesinde satış yapanlar ve mağazalarına Google reklamı çıkacak arkadaşlar bu aracı kullanabilirler.

Araca erişim için ilk olarak https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/ adresinden kaydınızı tamamlamış olmanız gerek. Araçlar ve Ayarlar > Planlama > Anahtar Kelim Planlayıcı yolunu takip ederek veya sayfanın üst kısmındaki arama satırını kullanarak aşağıdaki alana ulaşıyoruz.

Google Adwords anahtar kelime bulucu

Yeni anahtar kelimeler keşfedin seçeneğiyle ilerleyerek aşağıdaki ekrana ulaşıyoruz. Burada hesap ayarlarınıza göre dil ve ülke seçeneği önceden seçili geliyor. Hedef kitleniz olan ülke ve dilleri seçtikten sonra satmak istediğiniz ürün ismini girdiğinizde, daha önceki örneklerimizde olduğu gibi coffee kelimesi için aşağıdaki gibi bir sonuç sayfası sizlerle birlikte olacak.

Google Ads Keywords

Bunların haricinde onlarca, belki yüzlerce anahtar kelime bulma aracı var ancak en sık kullandığım bunlardı. Varsa bildikleriniz ve paylaşmak istedikleriniz, gönderi altına iliştirebilirsiniz.

Her şey tamam, anladım ama bir de birebir anlat diyen olursa, danışmanlık sayfası üzerinden bilgi alabilirler.

“Anahtar kelime bulma araçları” üzerine 4 yorum

 1. sektörün içinden profesyonel birinin, yine süper bilgileri.
  zaman ayırıp da detaylıca bizleri bilgilendirdiğin için, kendi adıma çok teşekkür ederim.
  Harikasın Doruk.

  Yanıtla
  • Geri bildirimin için teşekkür ederim Sercan. Bu son yazılardan biri olabilir, devamını video olarak getirme düşüncem var sayende 🙂

   Yanıtla

Yorum yapın