Dijital ürünleri fiziksel olarak listelemek iyi bir fikir mi?

Etsy’de dijital ürün satışı yapanlar bilir, bu tip ürünlerde varyasyon eklenemiyor. Tek bir listing halinde satışa konduğunda hem alıcıların satın alma frekansı yüksek görünüp sıralamaya fayda sağlayacak hem de mükerrer listing fee ödemeden kurtulabilecektik, ancak maalesef mümkün değil. Az sayıdaki üründe listeleme ücreti çok göze batmasa da dijital ürünlerde seçenek çok fazla olabildiğinden, toplamda büyük tutarlara denk gelebilir. Bunun üstesinden gelmek için bazı satıcılar ürünü fiziksel olarak listeleyerek varyasyon oluşturmayı tercih ediyor.

Etsy’nin dijital öğe listeleme hakkındaki kaynağında bu yöntem için açıkça yasak veya uygulanabilir yazmıyor. Bu nedenle “izin verilip verilmediğinden” emin değilim ama bunu yapanlar var.

Özellikle kişiselleştirilmiş dijital ürünlerde varyasyon eklemek neredeyse şart. Bununla ilgili en büyük sorun, dijital öğelerin Star Seller için bir takip numarası gerektiren minimum harcamanın üzerinde olup olmadığıdır. Fiziksel ürünlerde 10 USD altı siparişlerde, çoğu kategori için takip numarası zorunluluğu bulunmuyor.

Bu nedenle, bu tutardan daha düşük fiyatlı ürün satıyorsanız ve takip numarası yoksa Star Seller sayısını etkilemeyeceğinden sorun yoktur.

Ancak, biri müşteri birden fazla sipariş verirse veya toplam işlem 10 USD’den fazlaysa Etsy’nin Star Seller gereksinimlerini karşılamak için siparişe sahte bir takip numarası girmeniz gerekir ve bu sayede Star Seller grafiğiniz olumsuz etkilenmez. Müşteriye bunun yalnızca dijital bir ürün olduğunu ve Etsy’nin satıcı değerlendirme politikaları için böyle bir yol izlediğinizi doğru bir yolla anlatmanız gerekir.

Yorum yapın