En çok kullanılan domain backorder servisleri

Geçen gün yok pahasına satıp, 1.5 sene içinde 100000$ civarı teklif alan bir alan adıyla ilgili tweet atmıştım. O domaini alırken backorder hizmeti kullanmıştım ve aynı yöntemle alan adı almak isteyenler için böyle bir yazı hazırlama gereği gördüm.

Backorder nedir?

Alan adı ön siparişi (backorder) terimini daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama temel olarak; silinme sürecine giren alan adının otomatik sistemlerle takip edilerek, kayıttan düşer düşmez kaydedilmesi için yapılan yarıştır, diyebiliriz. Bu yöntem, ne kadar hızlı olursak olalım manuel yollarla alamayacağımız alan adını milisaniyeler içinde kaydetmemizi sağlar.

Alan adı ön sipariş hizmeti sağlayıcıları, ilk gelenin aldığı ve açık artırma olmak üzere temel olarak iki ayrı satış politikası uyguluyor. Yani, ilk gelen alır diyenler bir alan adı için sadece bir sipariş kabul eder. Açık artırma yapanlar da, eğer aynı alan adına birden fazla talip varsa, bu talipler arasında kapalı veya herkese açık şekilde açık artırma yapabilir.

En iyi backorder firmaları

İrili ufaklı birçok firma var ama en çok kullanılan, bilinen ve en iyi olduğuna inandığım birkaç firmaya yer vermek istiyorum sadece. Burada en iyiden kasıt tabii ki başarılı kayıt oranı bence. Ama diğer yandan bakınca, kayıt firımasının bizim göz koyduğumuz alan adını açık artırmaya çıkarıp, alıcılar birbirine kırdırması biraz sıkıntılı. Karar verirken domainin sizin için önemini göz önüne alarak değerlendirmeniz icap ediyor.

İşte firmalar

  1. Dropcatch
  2. Network Solutions
  3. SnapNames
  4. GoDaddy
  5. Hexonet
  6. Dynadot
  7. Sav

1. Dropcatch

Hiç heyecan yaratmadan, yakalama oranı açısından en iyisini ilk sıraya yerleştirerek Dropcatch diyorum. Bugün itibariyle DropCatch.com adına tam 1375 adet ICANN akredite şirket kaydı bulunuyor. Yani domainin düşme saati geldiğinde her milisaniyede birkaç kayıt denemesinde bulunuyor. Bu işe çok ciddi yatırım yaptıkları için kaçırmaları neredeyse imkansız.

Dropcatch ile backorder maliyeti $59 USD ve yalnızca başarılı kayıt durumunda ödeme yapılıyor. Bir alan adının DropCatch sisteminde birden fazla ön siparişi varsa, alan adı açık artırmaya çıkıyor.

2. Network Solutions

Deneyip olumlu sonuç aldığım firmalardan bir diğeri Network Solutions. Çok uzun zamandır sipariş oluşturmuyorum ama bildiğim kadarıyla hizmet için peşin $10 USD ödeniyor. Eğer domain kaydı başarıyla tamamlanırsa ayrıca kayıt ücreti ödüyorsunuz. Eğer domaini yakalayamazsa peşin ödenen $10 USD iade edilmiyor.

3. SnapNames

İlk iki sıradaki firmalar haricinde denediğim olmadı ama Snapnames en çok bilinen, popüler firmalardan bir diğeri. Backorder fiyatı $79 USD ve başarılı kayıt sağlanırsa ödeme yapılıyor. Aynı alan adı için birden çok backorder yapılırsa açık artırmaya gider.

4. GoDaddy

Bu firma epey sıkı reklam çalışması yapıyor ve Türkiye’de epey bilinen bir marka, ancak hiç başarılı kayıt sağladığını görmedim. Yabancı kaynaklara bakınca epey övülmüş, neye göre yapılmış anlamak güç. Çok detaylı incelemedim ancak backorder için öncelikle $26,98 USD ödeme yapıyorsunuz. Eğer alan adını yakalayamazlarsa bu tutar hesap bakiyenize iade ediliyor.

Alan adının tek talibi sizseniz size kalır, birden fazla sipariş veren olursa sadece sipariş verenler arasında bir açık artırma düzenlenir.

5. Hexonet

Bu firmayı hiç kullanmadım ama en bilinenlerden biri. $12.50 ve $19.90 USD olmak üzere iki farklı backorder seçeneği var. Birden fazla backorder isteği varsa özel veya genel olarak iki farklı açık artırma düzenleniyor sanırım. Sipariş oluşturma sırasında herhangi bir ön ödeme yapmak gerekmiyor.

6. Dynadot

Burada vereceğiniz siparişler direkt olarak açık artırma olarak listeleniyor ve başlangıç fiyatı $24.99 USD. Sipariş oluşturmak için hesabınızda minimum $5 USD yüklü olmalı.

7. Sav

En tasasız backorder firmalarından biri. Herhangi bir ek ücret ödemeden, sadece alan adı kayıt ücretini ödeyerek düşecek alan adı siparişi oluşturabilir, alan adı yakalandığında tanımlı kredi kartından otomatik olarak ödeme yapabilirsiniz. Çok önemli alan adlarını yakalaması pek mümkün değil ama keyfekeder domainler için değerlendirebilirsiniz. Sadece .com ve .net uzantılı alan adları için destek veriyor.

Sözün özü

Deneyimlerime göre, “bu alan adı benim için çok önemli, ne pahasına olursa olsun ben almak istiyorum, açık artırmada her türlü çarpışırım” diyorsanız, alan adını yakalama ihtimali %99’dan fazla olan Dropcatch sizin için en iyi seçenek olur.

Çok masraf yapmayayım ama hızlı kaydeden bir firmadan hizmet alayım diyorsanız Network Solutions diyorum.

“Zaten bu domaini kim alacak, en azından düştüğünde benim için kaydedildiğini bileyim” diyenler için Sav kullanılabilir.

Daha önce sipariş oluşturup domain yakaladığım firmalar bunlar, diğerlerini deneyip görüş bildirmek size kalmış.

Mini bir soru cevap faslı

En sık karşılaştığım soruları burada yanıtlamaya çalıştım kendimce. Sizin de sorunuz varsa bu gönderi altında veya iletişim sayfasından yazarak sorabilirsiniz.

Backorder ne işe yarar?

Silinme periyoduna girmiş alan adını şansa yer bırakmayacak şekilde, düştüğü anda satın almaya yarar.

Neden backorder yapılmalı?

Diyelim ki, şirketiniz ismine ait veya bunu alırsan çok iyi fiyata satarım dediğiniz bir alan adı var. Bu alan adını rakipleriniz manuel yollarla almaya çalışırken, siz otomatik ve milisaniyeler cinsinden sürekli deneme yaparak alan bir sisteme güvenmiş olursunuz. Bu şekilde alan adının sahibi olma ihtimaliniz artar.

Hangi alan adı uzantılarına backorder yapılır?

Bu firmadan firmaya değişiyor ancak genellikle en çok talep gören ve en değerli alan adlar .com uzantılı olanlar. Şurada desteklenen uzantıları da yazan kısa bir içeriğe göz atabilirsiniz: https://www.domainsherpa.com/domain-name-backorder-services/

Domainlerimi nereden satabilirim?

Birkaç sene öncesine kadar Türk satış platformu olarak alanadlari.com kullanıyordum. Artık abonelik modeline geçtiği için devam etmiyorum ve dan.com üzerinde listeliyorum. Bununla beraber sedo.com gibi başka büyük alan adı satış yerleri de var.

Büyük firmalara ait isimleri alsam satabilir miyim?

Riskli ancak bazı durumlarda mümkün. Bir şirkete ait alan adı satın aldıysanız, global bir şirket değilse anlaşamaya varmanız muhtemel. Ama gidip instagram.biz gibi bir domain alırsanız WIPO bu tür davalarla dolu ve genellikle dava açanların lehine sonuçlanıyor, ya domain engellenir ya bedelsiz transfer edilir.

Hangi alan adı uzantılarına yatırım yapılır?

Tartışmasız .com uzantılara yatırım yapılır. En yaygın ve en değerli uzantı bu olduğu için, yatırım amacıyla alınacak domainler .com olmalı diye düşünüyorum.

Domain değeri nasıl belirlenir?

Bunun için çok fazla kriter var ama likit domain piyasasına göre, harflerin değerine göre, karakter sayısına ve sıralamasına göre birçok değerleme yöntemi var. Şuradan biraz fikir sahibi olabilirsiniz: https://www.domainsherpa.com/domain-name-backorder-services/

Bunların haricinde alan adının temsil ettiği kategori ve anlamı gibi faktörler var. Mesela veli.com benim için bir şey ifade etmezken doruk.com için binlerce doları gözden çıkarabilirim.

Herkese hayırlı işler.

Yorum yapın