Hakkımda

Selam, ben Doruk,

İstanbulluyum. Burada doğdum, büyüdüm ve yaşıyorum.

Yüksek merak, memnuniyetsizlik ve mesleki tatminsizlik nedeniyle çok sık iş değiştirdim, ta ki 2013’e kadar. O yıl e-ticarete başlayarak en uzun soluklu, en severek geçirdiğim iş hayatını yaşama şansım oldu. 2013’e gelene kadar internet kafe işletmeciliği, bilgisayar teknik servisi, endüstriyel/teknik temizlik, komilikten başlayarak restoran müdürlüğüne uzanan bir restorancılık geçmişim oldu. E-ticaretle tanışana kadar mesleğin ne diye sorulsa restorancılık derdim.

E-ticaret ile tanışmamın en büyük nedeni evlilik ve çocuk sahibi olmak. Klasik Türk aile yapısından biraz farklı olarak eş-dost görüşmelerimiz pek olmadığından, ailemin yanında olmalıyım diyerek restoran müdürlüğünü bırakarak evden çalışmam gerekli diye düşündüm. Bu şekilde çalışmak için aklıma gelen ilk iş modeli yurt dışından alıp Türkiye’de satmak olsa da, eşimin fikriyle Türkiye’den alıp yurt dışına satmaya yönelmiş bulunduk ve 2013’de ilk eBay mağazamı açarak satışa başladım. 2016 yılına, yani PayPal’ın Türkiye’de kapanışına kadar tek işim eBay’den satış oldu.

Bu talihsiz gelişme sonrası nasılsa yabancı müşteriye hitap ediyoruz diyerek, turistlerin yoğun şekilde bulunduğu Kuşadası’na taşındık. Taşınmamızın akabinde meydana gelen 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle planlarımız alt-üst oldu ve 2016’ya kadar edindiğimiz her şeyi orada kaybedip İstanbul’a geri döndük.

PayPal olmadığı için ne eBay, ne Etsy üzerinden satış yapamadığımdan mütevellit bildiğim en iyi işe, restorancılığa yeniden yöneldim 2017 yılında. Ancak, insan kısa sayılmayacak bir süre kendi işini, hem de zamandan -neredeyse- bağımsız olan bir iş yapınca, haftanın 6 günü, günün 10-12 saati zincir altında çalışmaya yeniden adapte olamıyor, en azından ben olamadım. Türlü iş ve sektör değişimlerinden sonra, tam pandeminin başladığı dönemlerde müjdeli haber geldi: Etsy Payments Türkiye’de açıldı.

Etsy Payments Türkiye’de açıldığında hiç beklemeden hesabımı açtım ve işe koyuldum. Hali hazırda elimde hazır ürünler, fotoğraflar, kargo için ağırlık ve ölçü bilgileri bulunduğu için ürün listelemeleye başladım ve 3 gün sonra ilk satışı yakaladık. O tarihlerden itibaren hiç ara vermeden e-ticarete devam ediyorum.

Bu süreçte satış yaptığım e-ticaret platformları:

  • Etsy
  • WordPress-WooCommerce tabanlı kendi e-ticaret mağazalarım
  • AliExpress
  • eBay
  • Amazon

Burada, kişisel web sitemde ağırlıklı olarak e-ticaret hakkında yazacağım çünkü en fazla bilgi birikimim bu alanda.

(Böyle anlatınca ne kadar tatlış bir özgeçmiş oldu. Heyecan, aksiyon, drama dolu hikayeler sosyal medya hesabımda. Hiçbir şey kolay değil maalesef.)


Tüm bunlara ek olarak, hem merak hem kendi web sitelerimi kurarken tükettiğim kaynaklar sayesinde aşağıdaki konularda da paylaşım yapmayı planlıyorum.

  • SEO
  • Web site performans optimizasyonu ve sunucu kurulumu
  • Yapay zeka ve Google Sheets gibi araçlarla içerik üretim sürecini kolaylaştırma

İnsanların bilgi tüketme alışkanlığının genellikle fayda odaklı olduğunu gördüğüm için buraya kadar mesleki açıdan, maddi gelir sağlayacak noktaları anlattım. Yukarıdakiler haricinde günlük hayata dair görüşler, iş ve beşeri hayata dair kitaplar, dizi, film, müzik, podcast ve benzeri kaynaklara dair okuduğum, duyduğum, gördüğüm, tükettiğim içerikler hakkında fikirlerimi yazacağım.

Merak ettiğiniz, danışmak istediğiniz konularda bana @dorukos Twitter hesabımdan veya iletişim sayfasındaki form aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler