Yurt dışı kargo firmaları hakkında deneyimlerim

Öncelikle kişisel web sitemin ilk yazısı vatana millete hayırlı olsun. Aktarmaya değer en fazla bilgi ve tecrübem e-ticaret alanında olduğundan ve bu işin en önemli noktalarından biri yurt dışı kargo firmaları olduğu için ilk yazıda bundan bahsetmek istedim. İşe ilk başladığım günden bu yana fiyat, hız, gümrük meseleleri, müşteri desteği, ölçüm-tartım gibi her gönderide karşılaştığımız öğelere değineceğim.

İlk işe başladığım tarih olan 2013 yılından bugüne doğru gelmek istiyorum. O günden bu yana nelerin değişimine şahit oldum, neler kaybettik, neler kazandık.

Aşağıda listelenen hiçbir firma ile reklam, yönlendirme, satış ortaklığı gibi herhangi bir anlaşmam bulunmuyor.

Kullandığım kargo firmaları

Kronolojik olarak %100 doğru sıralayamamış olabilirim ama genel olarak liste bu şekilde. 2021’de şirket açıktan sonra anlaşma yapabileceğim tüm ana taşıyıcılarda yaptım ve her zaman bir alternatif olsun diye devam ettirdim.

PTT

PTT Logo

PTT beni hem en çok şaşırtan, sevindiren hem de en çok üzen taşıyıcıdır. İşe başladığımda 2013 yılından PayPal’ın kapandığı 2016’ya kadar tüm gönderileri PTT’nin Kayıtlı/Kayıtsız Küçük Paket servisleri ile gönderiyordum. Bu serviste -neredeyse- paketin desisine bakılmaksızın sadece terazi ağırlığı dikkate alınıyordu.

Neredeyse diyorum çünkü kabul edilebilir ölçüleri desiye vurduğumuzda epey büyük bir rakam ediyor. En büyük uzunluğu 60 cm’yi geçmemek üzere uzunluğu, genişliği ve kalınlığı toplamı 90 santimetreden fazla olmaması gerekiyor. En basit örnekle 30x30x30 cm bir paket ekspres kargoda 5,4 desiye tekabül ediyor. Bizim paketimiz 2 kg ağırlığında ve 30*30*30 cm ölçülerinde, yani 5.4 desi olsa bile ödeyeceğimiz rakam 2 kg üzerinden hesaplanacak.

Kayıtsız Küçük Paket

PTT Kayıtsız Küçük Paket servisi, barkodsuz, takip numarasız, Allah’a emanet gönderi biçimidir. O zamanlar 250, 500, 1000 ve 2000 gram için sabit fiyat uygulanıyordu. Kayıtsız yüzey ve kayıtsız uçak olarak 2 ayrı tarifesi vardı. Mesela 250 gramlık bir paketi Avustralya’ya da Amerika’ya da aynı fiyata, 5.25₺’ye gönderebiliyorduk 2013 senesinde. Teslimat süresi ve oranı o kadar iyiydi ki, Çinli satıcılarla bile rekabet edebiliyorduk. Başarılı teslimat oranı ülkeden ülkeye değişiyor tabii. Mesela Avustralya’ya gönderdiğim 100 paketten tamamı teslim edilirken, Amerika’da bu oran %90’a yakındı, Meksika’ya ise 10 paket gönderdim ve 7’si kayboldu. Kayıp durumunda ya para iadesi yapıyor ya yenisini gönderiyorum.

Sonra ne oldu? Saat gibi çalışan sistemde önce kayıtsız yüzey gönderim hizmeti durduruldu, yani gemiyle gönderememeye başladık. Gerçi hoş öyle göndersek bile uçakla taşınıyordu, çünkü Avustralya’ya 1 haftada teslimat yapmanın başka açıklaması olamazdı.

Kayıtlı Küçük Paket

Yine aynı ölçü ve ağırlık aralarındaki gönderilerin takip numaralı çeşidi ise PTT Kayıtlı Küçük Paket servisi. Hala aynı mı emin değilim ama 3 farklı fiyatlama bölgesi vardı. Avrupa, Amerika ve Asya-Pasifik ülkelerine göre fiyatlama. En ucuz Avrupa, en pahalısı Asya-Pasifik bölgesiydi.

Bu servis de 2021 sonuna kadar fiyat konusunda o kadar avantajlıydı ki, teslimat süresini 1-2 haftaya çıkarmaya değecek kadar uygun fiyatları vardı. Bu serviste de yapılan değişiklik sonucu inanılmaz fiyat yükselişi yaşandı ve hiçbir cazibesi kalmadı. Aynı fiyatlara daha ucuz ekspres gönderi bile yapabilirsiniz ülkesine göre.

İşin yanisi, son 10 yılda PTT’de o kadar büyük değişiklikler oldu ki, artık cazibesi kalmadı. Şubeye gidip sıra beklemek, ekspres kargoyla neredeyse aynı fiyatı ödemek, bunun üzerine 1-2 hafta hatta yerine göre 3 hafta teslimat beklemek gibi sebeplerle gönderim yapmayı bıraktım artık. Bu yazı Nisan 2023 tarihli, geçen hafta öğrendiğim kadarıyla öğleden önce yapılan gönderilerde indirim oluyor ancak bu indirim yurt dışı gönderileri kapsamıyormuş. Bizim gibi mikro ihracatçılar için olmaması gereken ne varsa başarıyla uygulandı. Kendilerini tebrik ediyorum.

ShipEntegra

ShipEntegra Logo

ShipEntegra ile çalışmam 2020’de başladı yanlış hatırlamıyorsam. Daha öncesinde UPS, FedEx, DHL gibi firmalardan fiyat almış ve ne kadar yüksek olduğunu görünce ekspres kargo meselesini rafa kaldırmış, bu alanda hizmet verenlerin de uygun fiyat sunabileceklerini düşünmüyordum üstün zekâm sayesinde. Bir süre hiç üye bile olmadım. Her şeyi merak eden ben neden üye olup fiyatlara bakmadım anlayamıyorum.

Sonradan öğrendim ki, bu firmalar en basit ifadeyle kargo toptancısı. Mesela biz Kütahya Porselen’den bir fincanı 100 liraya alıyorsak, bu işin toptancısı gidip 50 liraya alıyor ama 10000 adet alıyor, ona göre fiyat sunuluyor. Entegratör kargolarda da işleyiş böyle. Adamların 10000 müşterisi ve aylık belki beş yüz bin adet gönderisi var. FedEx’in, UPS’in bana verdiği tarifeyle onlara verdiği bir olmuyor haliyle. Bu firmalar da aldığı fiyatın üzerine küçük eklemelerle bize kargo hizmeti satıyorlar kısaca.

Bu entegratör firmalarla çalışmak piyango işi mi anlamıyorum ama çalışmaya başladığım günden bu yana çok memnunum ShipEntegra’dan. Dahil olduğum Facebook, Telegram gruplarına bakınca çok kötü deneyimler yaşayanlar da var, çok memnun olanlar da. 3 sene içinde belki 3-4 sorun ya yaşamış ya yaşamamışımdır ve tamamı sükûnetle çözülmüştür.

Daha önce bu tür firmalarla çalışmamış olanlar için akış şu şekilde.

 • Her nerede satış yapıyorsanız ürün satılır, müşteri adresi size ulaşır.
 • Firmanın websitesine girer, yeni gönderi oluşturma adımına başlar, müşteri teslimat ve ürün bilgilerini girersiniz.
 • Kargo girişini yaptıktan sonra sistem size bir barkod/gönderi numarası verir ve bunu ya çıktı alarak yapıştırır ya paketin üzerine yazarsınız.
 • 3-4 gönderiniz varsa İstanbul ve birkaç şehirde rezervasyonla adresinizden aldırabilirsiniz.
 • Eğer tek gönderiniz varsa bunu paketleyip anlaşmalı oldukları kargo firmalarıyla ek ücret ödemeden lojistik merkezine gönderirsiniz.
 • Lojistik merkezine ulaşan paketten barkod okutulur ve müşteri adresine sevk işlemleri başlatılır.
 • Paket işlem görür görmez ana taşıyıcıdan alınan takip numarasını panelinizde görürsünüz.

Eskiden paketin işlem görüp UPS, FedEx veya artık hangi firmaysa takip numarası oluşmasını bekliyordum ama bir süredir Etsy ile entegrasyon sağlanmış durumda. Bunun anlamı, sistem üzerinde bir gönderi oluşturduğunuzda size 9 haneli ShipEntegra gönderi ID verilir ve bu ID Etsy üzerinde ilgili siparişin takip numarası olarak girilebilir.

Sözün özü, doğrudan taşıyıcı ile göndermiyorsam ilk tercihim her zaman burası.

QuickShipper

QuickShipper Logo

Vakt-i zamanında eBay’den satış yaparken tek kanalım orasıydı ve PayPal kapanınca bir anda işsiz kalmış bulundum. O zaman tek seçenekli olmanın ne kadar riskli olduğunu düşünerek kargo için alternatif bir gönderim kanalı oluşturayım dedim. Bunu düşünürken dahil olduğumuz Telegram grubunda da bir temsilcisi vardı zaten. Fiyat listesi istedim ve sanırım yeni kurulmuş oldukları için rekabet edebilmek adına uygun fiyatlar sunuyorlardı, başladık çalışmaya.

Yüksek desili birkaç ürün gönderdim ve süreçten memnundum, ta ki 20’ye yakın küçük paket gönderene dek.

Yalnız çalışıyorum, birden fazla satış kanalım ve işler yoğun. Bu yüzden her paket kaç paradan fiyatlanmış takip etme şansım yok. Ödeme periyodu sonunda gelen faturaya bakınca bu işin içinde bir terslik var diyerek tek tek inceledim ve yanlış fiyatlanan en az 15-16 paket olduğunu tespit ettim.

Yanlış fiyatlandığını tane tane anlatmam üzerine benimle ilgilenen temsilci böyle bir şey mümkün olmadığında falan ısrar ediyor. Bugüne kadar 1000 tane gönderdiğim paketi 0.01 desi farkla dalga geçer gibi bir üst desiye yuvarlarsan işimiz var seninle. Tekrar hesaplanana dek ödeme yapmadım ve bildirdiğim paketlerin neredeyse tamamında hata yaptıklarını kabul ettiler, revize edilmiş tutarı ödedim. Sonrasında böyle sürekli takiple uğraşamayacağım diyerek çalışmayı sürdürmedim.

NavlunGo Logo

Hani bu entegratör kargo olayı piyango gibi dedim ya, NavlunGo’da o piyango bana denk gelmedi galiba. Nereye baksam bu firmayla çalışan var, arkadaşlarım kullanıyor çok memnun, sen de gelsene falan diyorlar. Ben çalışıyorsa dokunma düsturunu benimsediğim için mevcut firmamda keyfim yerinde diyerek değiştirmek istemiyorum tabii.

Sonunda tamam dedim, sizin hatırınıza deneyeceğim dedim ve 3 paket gönderdim. Yanlış hatırlamıyorsam ya 3 paketin tamamı ya da 2 tanesi farklı fiyatlandırıldı. Ölçüm tartım talebi istedim, bu paketi hem ShipEntegra hem TNT/FedEx ile defalarca gönderdim, hiç bu şekilde fiyatlandırma olmuyor desem de cetveli manipülatif şekilde tutan arkadaşa derdimi anlatamadım.

Müşterinin haklılığına ihtimal dahi vermiyor adamlar. Daha ilk gönderiden böyle kafa kafaya geleceksek işimiz var diyerek çalışmayı sürdürmedim. Hayır daha önce yüzlerce defa gönderi yapmamış olmasam inanacağım ama aptal yerine konmayı kim ister?

FedEx/TNT

FedEx Logo

Sanırım 2022’de FedEx ve TNT tek bir çatı altında birleşti ve TNT olarak devam ediyorlar. Ana taşıyıcılarla ilk anlaşmam ve ilk bakışta her şey harika gidiyor. 2.5 desiye kadar gönderilerde uygun fiyatlı FedEx PAK servisini kullanıyor, TNT ile Avrupa’ya 11€ gibi rakamlarla küçük paketlerimi gönderiyor, 22 saatte UK teslimatları falan görüyor öve öve bitiremiyorum.

Bu arkadaşlarla balayımız epey sürdü ama işler sakinleşip faturaları incelemeye başlayınca bedelsiz olmadığını anlıyor insan. Peki nedir bu bedeller?

Mesela paket kaybı kabul edilemeyecek oranda olabiliyor, özellikle küçük paketlerde. Bununla beraber Bölge Dışı Teslimat denen nane yüzünden hiç beklemediğiniz kayıplar yaşayabiliyorsunuz. Bunun anlamı, biz oraya aynı fiyata taşıyamıyoruz, ya aracıyla gönderiyor ya ek ücret alarak kendimiz teslim ediyoruz diyorlar. 20€ bedelli bir paket için 10€ ek ücret aldıkları olabiliyor. Kaybolan paketlerin de kaybını tazmin etmek için bir sürü evrak vesaire işi var ki, almayalım diye kurgulamışlar sanki süreci. Tüm bunların üzerine, işyerim trafiğe kapalı bir noktada ve cadde üzerinde olmayan adreslerden alım yapmayacağız dediler. Sırtımda çuvalla 700-800 metre ilerideki bir noktaya paket taşımak işime gelmediğinden bıraktık çalışmayı.

Fiyat kıyaslaması yapacak olursak, entegratörlerden bir tık pahalı ancak teslimat hızı inanılmaz. Şu an bölge dışı gönderim için uyarı veriyor mu bilmiyorum ama normal şartlar altında Avrupa ve ABD için teslimat hızları gayet makul.

UPS

UPS Logo

Yormayın beni n’olur. Kullanan nasıl kullanıyor bilmiyorum ama ShipEntegra, FedEx ve TNT panelini kullandıktan sonra UPS ceza gibi geldi bana. Yeni anlaşma yaptığımız için vadeli çalışmama, panelden kargo giriş sürecinin zahmetli oluşu, en ufak soruda 100 tane “RE:” içeren mailler, müşteri temsilcimin ezberden yanıt vermesi derken onlar beni değil ben onları taşıyacakmışım gibi hissettirdi.

Fiyatları TNT/FedEx ile kıyaslarsak ilginç bir durum ortaya çıktı ama. Mesela, TNT ile Estonya’ya 6 desi paket UPS’ten daha ucuza gidiyorken, aynı adrese 15 desi gönderiyorsanız UPS daha ucuza gelebiliyor. Her ülke için her kilogram değerinde farklılık olabiliyor. Sırf bunu kolayca hesaplayabilmek için Google Sheets üzerinde doküman yazdırmıştım veri mühendisi bir arkadaşa.

DHL

DHL Logo

Arkadaşlar, DHL yurt dışı kargo taşımacılığında Mercedes’tir, hep aynı benzetmeyi yaparım. Bugüne kadar ne teslimat süresinde, ne fiyatlandırmada, ne adresten paket alımında, hiçbir konuda beni şaşırtmadı. Saat gibi çalışıyor. İşte burada tek sıkıntı fiyat.

Diğer tüm seçeneklere göre fiyatlandırma biraz daha yüksek, en azından benim faydalandığım tarifede öyleydi. Muhtemelen aylık hacminiz çok çok yüksek olursa gerçekten rekabetçi teklif alabilirsiniz. Özellikle 30KG üzeri ABD varışlı gönderilerde çok daha uyguna geliyordu. Eğer yüksek desili, pahalı, seçkin müşteriye hitap ediyorsanız, tüm bunların üzerine aylık gönderi adediniz de yüksekse kendinizi patron gibi hissedersiniz. Kusursuz bir süreç vaat ediyor DHL ama parasıyla.

PTS

PTS logo

Yazıyı ilk hazırladığımda bahsetmeyi unuttum ama AliExpress’ten satış yaparken kullandığım firmalardan biriydi PTS. Süreç olarak en zahmetsiz deneyimlerden biriydi AliExpress ile entegre çalışması. O dönem neredeyse tüm ülkelere PTT altyapısı kullanarak teslimat sağlanıyordu. AliExpress’ten sipariş gelir, kısa süre içinde myPTS panelinde sipariş görünür, kargo etiketlerini yazdırır ve paketin üzerine yapıştırırdım. ETGB’li gönderiler için kestiğimiz faturayı yine panel üzerinden yüklüyorduk. Her şey hazır olduğunda uğrama başı 1 dolar ödeyerek gönderileri adresimizden aldırabiliyoruz.

Artık AliExpress’ten satış yapmadığım için kullanmıyorum ama öğrendiğim kadarıyla Etsy satıcıları da indirimli fiyattan faydalanabiliyorlar. Gönderi etiketinin üzerine AliExpress yazıyor yalnız, kullanacak olanlar için bunu bir şekilde kapatmak faydalı olabilir, yanlış anlamaya mahal vermemek için.

Sonuç

Sonuç olarak, ben müşterime en uygun kargo fiyatını sunmak istiyorum diyenler için PTT’nin servisleri özellikle Avrupa tarafında yer yer daha uyguna gelebilir ama olursa da çok küçük fark olacaktır. Uğraştığınıza değmez o kadar diyeyim. 2 hafta kargo teslimatı beklemek ne sizin ne de alıcılar için kolay değil. Bu yüzden ilk önerim ShipEntegra ile çalışmanız yönünde olur.

Bu arada, nasıl olabilir bilmiyorum ama memnun olmadığım firmadan memnun olan binlerce kişi, memnun olduğum firmadan da memnun olmayan binlerce kişi var. Ana taşıyıcılarda bu fark çok değil ancak entegratör seçimi yaparken en iyisi deneme yanılma yaparak karar vermek.

Eğer ben müşterime premium hizmet vermek istiyorum diyorsanız DHL ilk tercihiniz olmalı. UPS ve FedEx ile çalışıp memnun olan bir çok satıcı var, fiyatları DHL’e nazaran biraz daha uygun olabilir. Fiyat performans dengesi için ikinci sıradaki seçenek bu iki firmadan biri olabilir diye düşünüyorum.

Bu konuda merak ettiğiniz hususlar varsa, öncelikli olarak bu gönderi altından yorum olarak sormanızı rica ederim. Böylelikle tekrar eden soru ve yanıtlar tek bir noktada birikmiş olur, hem siz hem diğer merak edenler hızlıca sonuca ulaşır. Eğer spesifik sorularınız varsa iletişim sayfası veya Twitter üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Herkese hayırlı işler.

Yeni içerikler eklendikçe haberdar olmak için e-posta bültenine abone olabilirsiniz. (Haftada 1-2 e-posta)

“Yurt dışı kargo firmaları hakkında deneyimlerim” üzerine 13 yorum

 1. Vakit ayırıp tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkür ederim. Yurtdışı e-ticaretine yeni başlayacaklar için yol gösterici olacaktır kesin. Ancak kargo süreçleri ve farklı firmaların sunduğu hizmetler bazen çok tutarsız olabiliyor. Sizin de belirttiğiniz gibi her firmanın operasyonlarının güçlü olduğu yönler ve hatta bölgeler birbirinden farklı. Ayrıca bence paketlerin kaybolması veya hasar görmesi lojistiğin doğasında var. En premium kargoyu dahi kullansanız bile böyle denk gelebiliyor bazen. Önemli olan aksaklıkları minimumda tutabilmek.Onun için sizin yaptığınız gibi mantıklı olan bütün firmaları portföyde tutup, bölge, boyut, maliyet, hız, satış sonrası destek performansına göre seçim yapmak. Yazılarınızın devamı gelmesi dileğiyle, yeni web siteniz de hayırlısı olsun, başarılar.

  Yanıtla
  • Vakit ayırıp yorum yaptığınız için ben teşekkür ederim. Evet teslimat bölgesinden ürün tipine, paketin çıkış yaptığı lokasyondan müşteri temsilcisine kadar süreci etkileyen birçok faktör var. İstanbul’da hizmet alanın berbat olarak nitelendirdiği bir firma Konya’da harikalar yaratabilir. Hem süreç hem fiyat açısından böyle çünkü bulunduğunuz şehirde gönderim hacminize göre dahil edildiğiniz segment değişebiliyor. Kütahya’da ayda 500.000₺ ödeyen gönderici İstanbul’da ayda 2 milyon liralık gönderi yapan aboneden daha üstün görülüp ona göre tarife uygulanabiliyor. Deneyip karar vermek her zaman en sağlıklısı.

   Bol kazançlar

   Yanıtla
 2. Doruk bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Sektöre yeni giren bir çok kişi için çok faydalı bilgiler.

  Yanıtla
 3. Doruk eline sağlık.
  Fedex kullanıyorum maalesef hala bölge dışı dağıtım ücreti alıyorlar, bölge dışı dediği yer de Toronto vs gibi büyük şehirler bile olabiliyor. Daha önceden kestirmek pek mümkün olmuyor. Biz ortalama %30 arttırarak hesaplıyoruz Fedex ödemelerini

  Yanıtla
  • Teşekkürler Turab. En azından gönderi panelinde posta kodu girdiğimizde uyarıyor olmalı gerekli veya kargo dokümanlarına bölge dışı teslimat posta kodu listesi gibi bir şey vermeliler. Duruma göre bölgesine göre DHL ve UPS ile anlaşma yaparak gönderebilirsiniz. Bu şekilde sis içinde, önünüzü görmeden araba sürüyor gibisiniz

   Yanıtla
 4. Doruk Bey merhaba, vaktiniz ve emeğiniz için teşekkürler. Bu konuyla ilgili aklımdaki çoğu soruyu cevaplayan, bilgi dolu bir içerik oldu.

  Yanıtla
 5. Merhaba Doruk Bey,
  Bende başladığımdan beri navlungo kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamadım. Tavsiye edebilirim yeni başlayacak arkadaşlara

  Yanıtla
  • Ürün grubuna mı yoksa tamamen şansa mı bağlı bilmiyorum ama evet böyle bir şey var. Kimisi hiç sorun yaşamıyor, kimisi başlayamıyor bile çalışmaya

   Yanıtla

Yorum yapın